23 lutego 2016

Kieszeń cięta z dwiema wypustkami- TUTORIAL


Kieszeń cięta popularna w marynarkach, smokingach, żakietach czy eleganckich spodniach. W modzie męskiej kieszeń ciętą możemy zauważyć w bardziej eleganckich marynarkach, garniturze wieczorowym czy smokingach. Mniej formalnymi będą natomiast kieszenie proste, cięte z doszytą patką.  Oczywiście kieszonkę możemy zastosować tak naprawdę w miejscu, na naszym wyrobie odzieżowym, w którym nam odpowiada. 
Więc do dzieła! Zabieramy się za szycie!


Krok 1:  Ustalamy jakiej szerokości chcemy naszą kieszeń. 
Przedstawiona przeze mnie kieszeń po uszyciu ma długość 16cm oraz dwie wypustki o szerokości 1cm.


Potrzebujemy:
  * 1x worek kieszeniowy 18cm x 36-40cm
* 1x prostokąt o szerokości 18cm x 8cm
* Flizelina (wkład klejowy)
* Wyrób na którym robimy kieszonkę (może być testowa tkanina)- polecam przy pierwszym szyciu ;-)

Przydatne przyrządy:
* Nożyczki
* Kreda krawiecka/mydełko
* Centymetr krawiecki
* Linijka
* Szpilki


Krok 2: Podklejamy wkładem klejowym nasz prostokąt.


Krok 3: Zaprasowujemy prostokąt  brzegami do środka, tak aby lewa strona była w środku. Pamiętajmy o tym aby zaprasowanie było tej samej szerokości z obu stron.


Krok 4: Wyznaczamy miejsce naszej kieszonki na prawej stronie materiału linią prostą o długości odpowiadającej szerokości naszej kieszeni. (Jeśli robimy dwie kieszenie np. w żakiecie pamiętajmy aby były one symetryczne do siebie)


Krok 5: Układamy prostokąt tak aby środek znajdował się na linii, która wyznaczyliśmy na materiale. (Prawa strona do prawej).
Możemy wyrysować pomocnicze linie, po których będzie przeszycie- odmierzając z każdej strony naszego prostokąta po 1cm.
* Dodatkowo możemy przyfastrygować prostokąt do naszego wyrobu po to aby się nie przesuwał w trakcie szycia.


Krok 6: Robimy przeszycia wzdłuż pomocniczych linii pamiętając o mocowaniu. Przeszycia z obu stron muszą zaczynać i kończyć się w tym samym miejscu. (Boków NIE przeszywamy).
Krok 7: Rozcięcie materiału na linii, którą wyznaczyliśmy początkowo na miejsce kieszonki (krok 4) czyli przez środek. Pamiętajmy aby rozciąć materiał tak aby pozostawić po 2 cm od brzegów, które nie zostały przeszyte. Jak przedstawia poniższe zdjęcie kończymy cięcie w miejscu pokazanym strzałką. Aby lepiej wywracało się materiał do środka można przeciąć (w tym wypadku-materiał pomarańczowy) do końca. Uważajmy aby nie rozciąć naszego materiału do którego doszywamy kieszeń.Krok 8: Zrobienie nacięć po przekątnej od miejsca ostatniego nacięcia do każdego szwu. Należy uważać aby nie naciąć za daleko nici i materiału.Krok 9: Jeśli mamy już zrobione nacięcia wywijamy materiał do środka i mocujemy boki.


Krok 10: Prasowanie kieszeni

Krok 11: Mocowania już zrobione, kieszonka przeprasowana. Teraz możemy doszyć worek kieszeniowy. Prawa strona worka kieszeniowego musi znajdować się wewnątrz kieszeni. 1. Doszywamy worek od drugiej strony naszego prostokąta, przeszywamy blisko przestębnowanej linii jednak nie przeszywając jej bliżej środka. 2. Dokładamy drugą stronę naszego worka i przeszywamy blisko szwu.

Krok 12: Zszycie boków worka kieszeniowego.Krok 13: Jeżeli mamy mocno snujący się materiał lub nie stosujemy w naszym wyrobie odzieżowym podszewki, która zakryje naszą tylną część kieszonki obrzućmy boki worka kieszeniowego.

   Krok 14: Prasujemy gotowy wyrób.
Uszycie tej kieszeni nie zajmuje dużo czasu ale jeżeli nie jesteś pewien czy wyjdzie prawidłowo lepiej zrób kieszonkę w formie ćwiczenia na testowym materiale. Nie będzie szkoda jeśli coś pójdzie nie tak.
Mam nadzieję, że tutorial w miarę zrozumiały i że może komuś się przyda ;-))

13 komentarzy :

 1. Świetny tutorial, bardzo dobre zdjęcia i opisy pięknie dopracowane. Aż mi się chce coś uszyć,szkoda ze moja maszyna nawaliła:) Pozdrawiam serdecznie

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dziękuję bardzo za miłe słowa :) oby maszyna została szybko naprawiona! :)))

   Usuń
 2. Super wyjaśnione i pokazane- naprawdę tutorial świetny :)!

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. A obawiałam się, że słabo wyjaśniłam. Cieszę się że tutek się podoba ;))

   Usuń
 3. Świetnie to wygląda, dziękuję za ładny opis, myślę że zacznę ćwiczenia w wolnej chwili.;)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. To ją dziękuję za te miłe słowa! Daje to mega kopa do dalszego działania:) Jak ćwiczenia zostaną zrobione koniecznie prosze pochwalić się rezultatami :)

   Usuń
 4. Super!! W Burdzie są takie opisy, że rzucam nią w kąt po 5 zdaniu, a tutaj wszystko jest jasne! Pozdrawiam serdecznie!! :)

  OdpowiedzUsuń
 5. Świetny tutorial, na pewno skorzystam, właśnie szukałam sposobu na taką kieszonkę.

  OdpowiedzUsuń
 6. Ten tutek jest superowy !

  OdpowiedzUsuń